سفارش تبلیغ
صبا

پرونده ی God of War series فصل6

بخش هشتم : تحلیل شخصیتی کریتوس

                                                                        
به راستی کریتوس یک قهرمان است یا ضد قهرمان ؟؟ این اولین سوالی است که در برخورد با شخصیت کریتوس به ذهنمان می رسد. در وجود او هیچ یک از خصلت های یک قهرمان مانند از خود گذشتگی ، حفظ جان مردم بی گناه یا تلاش برای ایجاد صلح و.... یافت نمی شود . مطمئنا در نگاه اول به شخصیت کریتوس چیزی جز یه مشت صفات پلید در او پیدا نمی کنیم . ولی با کمی تامل و بررسی بیشتر در دوران کودکی و شرایط بزرگ شدنش می توان به نتایج متفاوت تری دست یافت . کریتوس نیمه خدایی بود که در شرایطی نا مشروع از خدای خدایان زئوس و مادری فانی به نام شانِد متولد شد . در دوران کودکی خود از نبود پدر رنج می برد در حالی که حتی نام او را نمی دانست و مکررا مورد تمسخر مردم قرار می گرفت ، از نیروی فراتر از یک انسان برخوردار بود اما دلیل ان را نمی داست . هربار سراغ پدر خود را از مادرش می گرفت با جوابی مبهم و نامعلوم مواجه شد و تمامی این ها باعث بروز یک خشم درونی در وجود او شد ، کریتوس برای جبران این خشم راهی بهتر از پیوستن به ارتش و وارد میدان جنگ شدن پیدا نکرد . البته هیچ کدام از این دلایل ذکر شده نمی تواند عاملی مستقیم در پیدایش شخصیتی خشن و خونریز در کریتوس باشد بلکه عامل اصلی ذات درونی خود کریتوس است . هیچ گاه نباید این نکته را فراموش کرد که او فرزند زئوس بزرگترین خدای المپ است . به نظر شما اگر زئوس شخصیتی عاطفی ، مهربان و صلح طلب داشت هیچ گاه قادر به سلطنت بر المپ و دیگر خدایان می شد؟؟ مگر زئوس به خاطر اشتباه پدرش که یک تایتان بود انتقامش را از همه ی تایتانها نگرفت؟! مگر زئوس به خاطر دادن اتش المپ به مردم عادی در راه ابادانی پرمتئوس را به عذابی سخت گرفتار نکرد ؟! با توجه به مطرح کردن همچین سوالاتی در مورد زئوس می توان به راحتی دلایل بروز این صفات را در کریتوس یافت ، چرا که او هم پسر همین پدر است .

                                                                                                
کریتوس تشنه ی رسیدن به قدرت است ، شاید با خود بگویید این خصیصه ی هر انسانی است ، اما این خصیصه در چهره ی کریتوس موج می زند و تمامی کارهای او نشأت گرفته از همین ویژگی اش می باشد . طراحان کریتوس به خوبی توانستند این ویژگی را در چهره ی او نشان دهند ، به عنوان مثال زمانی که او از اریس در خواست کمک می کند و اریس بربریان را از بین می برد یا زمانی که بر تخت خدای جنگ می نشیند به خوبی می توان منیت و غرور حاصل از پیروزی را در چشمان کریتوس دید . پیروزی برای کریتوس انقدر مهم است که حاضر می شود خود را بنده ی اریس کند اما پیروز میدان باشد . اما از انجایی که هرکسی در این دنیا یک دلبستگی دارد ، تنها دلبستگی که می تواند اشتهای کریتوس برای قدرت طلبی را بگیرد خانواده اش است . شما هیچ گاه در بازی نمی بینید کسی با کریتوس مخالفت کند و از گزند او در امان بماند ، مگر همسرش . هیچ گاه لبخندی بر لبان کریتوس نمی بینید مگر لحظه ای که دختر خود را مجددا در عالم اموات می بیند(chain of Olympus) . هیچ گاه ابراز علاقه ی کریتوس را به چیز یا کسی نمی بینید مگر همسرش . این قسمت شخصیت کریتوس مقداری نظر ما را نسبت به قصاوت قلب او عوض می کند اما فرض کنید با نبود همچین عواملی در زندگی کریتوس خشونت او به چه حد می رسید ؟؟ این موضوع دقیقا چیزی بود که اریس روی ان دست می گذارد تا کریتوس را به یک ربات قاتل تبدیل کند اما با انجام این کار اتش خشم کریتوس به حدی می رسد که عزم در کشتن یک خدا می کند و خود اریس را هم در بر می گیرد . تلاش کریتوس برای گرفتن انتقام خانواده اش از اریس همچون لحظه ای که به علت ناامیدی از پاک شدن خاطراتش اقدام به خودکشی می کند به ما اثبات می کند تا چه حد خانواده اش برایش ارزش داشته است و اینکه نمی توان مطلقا او را فردی بی عاطفه و قدرت طلب دانست هر چند که همین حس قدرت طلبی باعث از دست دادن خانواده اش شد.
ویژگی شخصیتی منحصر به فرد دیگری که کریتوس از ان برخودار است جسارت بی حد و حصر اوست . در قدم اول می توان به فرماندهی یک لشگر 50 نفره در اوج جوانی و پیروزی در جنگ ها یش توسط این تعداد کم اشاره کرد ، در نگاهی دیگر می توان تصمیم به از بین بردن اریس با دستیابی به جعبه پاندورا اشاره کرد در حالی تا کنون هیچ انسانی موفق به این کار نشده است (با توجه به این که کریتوس نمی دانست پسر زئوس است). او در ادامه کاری نشدنی دیگری را به انجام می رساند که مبارزه با خواهران سرنوشت و بازگرداندن زمان به عقب است و در نهایت اوج جسارت کریتوس را می توان تصمیم او برای از بین بردن زئوس دانست . مثال های ذکر شده نشانه ای کاملا گویا بر جسارت مثال زدنی کریتوس است ، او تصمیم به کارهایی می گیرد که حتی از دید خدایان غیر ممکن است چه بسا که او یک نیمه خدای فانیست که خود نیز تا اخرین لحظات از ان بی خبر است.
مورد دیگری که در تحلیل شخصیتی کریتوس می توان به ان پرداخت اراده ی او در رسیدن به اهدافش است . تصمیم گیری برای رسیدن به اهداف بزرگ جسارتی بود که کریتوس دارا بود اما پا گذاشتن به عرصه ی عمل و عزم در رسیدن به هدف چیز دیگری بود که کریتوس به نحو احسن از ان برخوردار بود . اراده ی کریتوس در رسیدن به هدفش به حدی قوی و ریشه دار است که او دو بار با مرگ دست و پنجه نرم می کند ، به دنیای مردگان می رود اما به پشتیبانی ارداه خود از ان می گریزد ، یک بار توسط اریس به دنیای مردگان می رود و بار دیگر توسط زئوس که در هردوبار موفق به فرار از عالم هادس می شود . از موارد دیگر می توان رسیدن به جعبه پاندورا ، و خواهران سرنوشت هم چنین عبور از موانع بی شمار موجود بر سر راهش نام برد که بدون داشتن اراده ی پولادین کریتوس ، محال ممکن به نظر می رسید.
ویژگی دیگر کریتوس که نظر ما را به خود جلب می کند شجاعت فوق العاده و انکار ناپذیر اوست . کریتوس از چنان شجاعتی برخوردار است که در مقابله با قوی ترین و ترسناک ترین موجودات ترسی به خود را نمی دهد و به مساف انها می رود . او به پشتیبانی همین شجاعت به جنگ خدایانی می رود که مردم عادی حتی در خلوت خود از توهین به انان ترس دارند . این ویژگی مانند دیگر ویژگی های کریتوس ، به لطف سازندگان به خوبی قابل لمس و دیدن است . شما وقتی کنترل کریتوس را در اختیار می گیرید در مواجه شدن با هر دشمنی احساس ترس یا برتری دشمنان را به خود راه نمی دهید به طوری که حتی در مقابله با دشمنانی که چندین برابر کریتوس هستند احساس ضعف یا کمتری به شما دست نمی دهد . از جمله جنگ کریتوس با مجسمه شهر رودز یا درگیری او با نگهبان معبد پاندورا .
کریتوس به حدی شجاع است که حتی خدایانی همچون اریس و زئوس از مقابله با او می ترسند و جا می خورند . نکته ی دیگری که قابل ذکر می باشد این است که کریتوس هیچ گاه در مقابله با دشمنان درنگ نمی کند و همیشه برای مبارزه با انها با گارد مخصوص و منحصر به فردش اماده است که خود دال بر شجاعت مثال زدنی کریتوس است.
اما نکته ای که اوج هنر سازندگان و طراحان محسوب میشود ابهت کریتوس است که به نحو احسن ان را نمایش داده اند ، چهره ی ظاهری کریتوس به معنای واقعی مظهری از یک چهری پر ابهت است . صورت نسبتا استخوانی ، مدل ریش ، ابروها ، رنگ چشم ها ، بینی ، سری بدون مو ، تتوی قرمز رنگی که به شکلی زیبا نیمه ی چپ بدن او را پوشانده ، زخمی عمیق که از بالای پیشانی تا زیر چشم راستش کشیده شده است ، بدنی بسیار ورزیده و عضلانی همه و همه به زیباترین شکل ممکن کریتوس را به فردی پر ابهت تبدیل ساخته است که دشمنان حتی با نگاه کردن به چهره ی او می ترسند . از دیگر نکاتی که این موضوع را پررنگ تر می کند نداشتن حتی یک لبخند در بازی است همچنین نحوه ی گارد گرفتن کریتوس و به دست گرفتن شمشیرها نیز به این امر قوت می بخشد . برای بهتر حس کردن ابهت کریتوس می توان به عنوان مثال از لحظه ی سقوط او از کوه المپ یاد کرد ، او در حالی که به سوی مرگ و رو به پایین هم حرکت می کند سر خود را بالا می گیرد در بیان بهتر این حالت جایز است بگویم حتی سقوطی با افتخار و پرابهت دارد .
اما یکی از اساسی ترین نکات در این مورد صدای خشن و رگه دار کریتوس است ، حالت چهره و صدای کریتوس به گونه ایست که او در هنگام تهدید زئوس یا اریس حس عملی کردن تهدید هایش را به بهترین نحو القا می کند.
من بارها چهره و صدایی دیگر را برای گریتوس تجسم کرده ام اما هیچ صدا و چهره ای بهتر و پرابهت تر از حالت فعلی ان به ذهنم نرسید و این حداقل از نظر من اوج هنر طراحان را نشان می دهد.

کلمه Kratos در زبان یونانی به معنای قدرت می باشد و از حیث این اسم کاملا برازنده کریتوس می باشد ، شخصیتی به نام Kratos هرگز در اساطیر و افسان های یونانی وجود نداشته اما شخصیتی به نام cratos وجو داشته که نسلش به رودخانه styx و عالم هادس باز می گردد

در پایان باید بگویم کریتوس به طور حتم یک قهرمان نیست ، او حتی ویژگی هایی فراتر از یک قهرمان دارد اما خودش نمی خواهد قهرمان باشد . خانم Marianne Krawczyk خالق شخصیت کریتوس و نویسنده داستان بازی به بهترین شکل ممکن شخصیت کریتوس را با روند داستانی و سبک و سیاق بازی مچ کرده است به طوری که به هبچ وجه هیچ نمی توان شخصیتی به غیر از کریتوس و ویژگی هایش را برای بازی gow تصور کرد . او در طول بازی چندین بار مورد خیانت خدایان فاسد کوه المپ قرار می گیرد و برای مقابله با همچین خدایانی یک سوپر انتی هیرو نیاز است نه یک هیرو که کریتوس به حق همچین شخصیتی دارد چرا که او فقط به فکر خود و اهدافش است و برایش فرقی ندارد چه کسی این بین قربانی خواهد شود اهم از مردم عادی یا انواع و اقسام الهه ها .

در کل شخصیت کریتوس یکی از بهترین شخصیت پردازی های تاریخ بازی های رایانه ای می باشد که شاید شخصیت هایی مانند او انگشت شمار باشند و هر چند سال یه بار خلق شوند .


بخش نهم : نقد God of War 3
سازنده : Santa Monica
ناشر : Sony
سبک : Action Adventure, Hack & slash
پلتفرم : Play Station 3
حالت بازی : Single Player
کارگردان : Stig Asmussen
رده سنی : M , +18

مقدمه

برای اولین بار David Jaffe بازی gow1 را کارگردانی کرد و باید او را خالق اصلی بازی بداینم ، اما در شماره دوم دیوید جفی ار کارگردانی بازی انصراف داد و Cory Barlog یکی از کسانی که در gow1 به دیوید جف کمک کرده بود کارگردانی بازی را بر عهده گرفت . طرفداران از این بابت نگران بودند که شاید کوری بارلوگ نتواند از پس همیچین بازی بزرگی براید اما با انتشار بازی متوجه شدند نه تنها این به ضرر بازی نبوده است بلکه ایده های جدیدی که بارلوگ به بازی اضافه کرده بود موجب شد تا از یکنواختی و تکراری شدن بازی جلوگیری شود ، در حالی که همه منتظر بودند تا خود بارلوگ کارگردانی قسمت سوم را بر عهده بگیرد اما او هم کنار کشید و کار را به Stig Asmussen که در شماره های قبلی کارگردان هنری بازی بود سپرد البته خود دیوید جف و کوری بارلوگ در gow3 همکاری می کنند و به نوعی بر روی کار نظارت داشتند و اذعان کردند که این بازی همچنان یک شاهکار است.

بازی gow برای اولین بار در سال 2005 توسط استودیوی بازی سازی سانتا مونیکا پای به کنسول قدرتمند و پرطرفدار ان روزهای سونی یعنی ps2 گذاشت . این بازی به سرعت توانست با گیم پلی فوق العاده روان و گیرای خود که از شاخصه هایی همچون اکشن فوق العاده جذاب خود و خلق صحنه های مبارزه ای که به طور واقعی به بازیکنان غرور می بخشید همچنین وجود کمبوهای بسیار زیبا و متعدد که به بهترین نحو توسط کارکتر بازی (کریتوس) اجرا می شد ، وجود معماهای درگیر کننده و شیرین و سود بردن از داستانی بسیار قوی و جذاب ، در بدو ورودش شیفتگان و فن بوی های بسیاری را به سوی خود جذب کند . طراحان بازی با استفاده از پررنگ کردن نقش ، سبک دکمه زنی (فشار دادن دکمه های کنترلر در زمان معین شده) در گیم پلی بازی توانستند به این مهم دست یابند که بازیکن پس از 5 دقیقه بازی کردن به هیچ وجه راضی به کنار گذاشتن کنترلر و خاموش کردن کنسول نمی شد مگر به زور کتک و فریاد پدر و مادر یا تمام شدن وقتش و پولش در کلوپ . بازی gow علاوه بر دارا بودن گیم پلی فوق العاده و بسیار جذابش ، از گرافیکی ستودنی و بالا سود می برد که تا ان زمان بالاترین گرافیک را در بین بازی های ps2 دارا به بود به طوری که هر گیمری با نگاه به دموی اول بازی و دیدن جزئیات ،مات و مبهوت ان می شد.
پی دو سال وقفه و اشتهای سیری ناپذیر طرفداران این بازی ، gow2 در سال 2007 پای به میدان گذاشت . انتظار طرفدران پس از گذشت دو سال از این بازی بیش از پیش شده بود ، چرا که gow1 به بهترین نحو ممکن به تمامی خواسته های یک گیمر از یک بازی در این سبک پاسخ داده بود و استاندارد های جدیدی را action adventure تعریف کرده بود. Gow2 توانست با حفظ فاکتورهای قبلی از جمله گیم پلی جذاب و درگیر کننده ، گرافیک منحصر به فرد و داستانی بی نظیر و استثنایی بار دیگر انتظارات را در سطح عالی براورده سازد و علاوه بر حفظ محبوبیت gow1 به محبوبیت ان در gow2 نیز بیافزاید و حتی طرفدران جدیدی را به سوی خود جذب کند.
داستان بازی gow2 به گونه ای تعریف شده بود که گیمر برای دریافتن ادامه ی ان خود را به دور دیوار می کوبید اما چاره ای نداشت جز اینکه مدتی نامشخص برای عرضه gow3 صبر کند تا بتواند ان را در کنسول بعدی سونی یعنی ps3 تجربه کند .
اولین بار سونی در سال 2008 اطلاعاتی را از بازی gow3 پخش کرد ، این اطلاعات شامل یک دموی 30 ثانیه ای بود که کریتوس را در بالای کوهی در خرابه های یونان نشان می داد که در لحظه اخر این دمو روی صورت کریتوس زوم می شد . جزئیات صورت کریتوس و پوست او و واقعی بودن ان به حدی بود که طرفدران دو اتیشه و قدیمی gow با دیدن ان به حات کما فرو رفتند . این در حالی بود که سونی اذعان داشت این دمو به صورت real time است و این حرف ندای اماده شدن شاهکاری بی بدیل را از سوی سونی و سانتا مونیکا می داد . سپس در ماه فبریه سال 2009 سونی دمویی دیگر از گیم پلی بازی منتشر ساخت که در ان چند نمونه از قدرت های جدید کریتوس به همراه نشان دادن دشمنان جدید و سبک مبارزه با انها در حالی که کریتوس بر پشت گایا قرار داشت نمایش داده شد . و اخرین دموی منتشر شده از بازی نمایش سونی در E3/09 بود که یک دمو در 3 پارت نمایش داده شد که شامل طی مسیری کوتاه برای رسیدن کریتوس به هلیوس و مبارزه با او بود ، همچنین در این دمو دشمنان جدید دیگری همراه با سبک مبارزه و نحوه مقابله کریتوس با انها مشخص شدند.
اکنون در سال 2010 قرار داریم و سرانجام این بازی در تاریخ 16 مارس به وعده ی دیدار خود با طرفدارانش عمل کرده است در حالی که می توان بهترین بازی سال شدن را برایش پیش بینی کرد .


» نظر