سفارش تبلیغ
صبا

راهنمای کامل گیم پد استاندارد Microsoft XBox 360 Controller for

راهنمای کامل گیم پد استاندارد Microsoft XBox 360 Controller for Windows

با وجود گیم پدهای گوناگون در بازار هیچگاه استاندارد مشخص و ثابتی برای گیم پدهای رایانه شخصی وجود ندارد. شرکت های مختلف گیم پدهای گوناگونی را با کیفیت های متنوع به بازار عرضه می کنند که همگی نیاز به شخصی سازی برای بازیهای مختلف دارد. نبود استاندارد محکم گیم پد برای PC سازندگان بازی را نیز آزار می دهد. در این میان شرکت Microsft بعد از تولید کنسول XBOX360 دست به ابتکار تازه ای زد و افق یک استاندارد پایدار برای گیم پد کامپیوتری را روشن ساخت. این شرکت برای اولین بار یک دسته ی کنسول را بطور کاملا یکسان برای PC عرضه کرد و با بروز رسانی درایور آن برای تمام نسخه های ویندوز این گیم پد را امروزه به استاندارد بسیاری از بازیهای رایانه ای تبدیل کرده است. تمام دکه ها و پدها و استیک های این گیم پد در بازیهای جدید که نشان Games for Windows را دارند پشتیبانی و پیش فرض می شوند. به این ترتیب بازی روی رایانه ی شخصی دقیقا همسان با بازی کنسول XBOX360 خواهد بود .
این گیم پد در دو مدل ارایه میشود :
1- Microsoft XBox 360 Controller for Windows
2- Microsoft XBox 360 Wireless Controller for Windows
مدل اول به عنوان Wired نیز شناخته می شود و با اتصال USB استاندارد به کنسول و کامپیوتر متصل می شود. این مدل اگرچه با بسته بندی متفاوتی برای کامپیوتر و کنسول ارایه می گردد اما از نظر سخت افزاری کاملا مشابه ساخته شده است. تنها تفاوت رنگ بسته بندی قرمز برای کامپیوتر و سبز برای کنسول است . در بسته بندی قرمز سی دی درایور هم وجود دارد.
مدل دوم برای اتصال به کامپیوتر و کنسول جداگانه ارایه شده است. مدل کنسولی نیازی به رابط خاصی برای کنسول ندارد و همان گیم پدی است که موقع خرید در بسته ی کنسول نیز موجود است و لازم به ذکر است که بیشترین فراوانی را در مغازه های فروش لوازم بازی این مدل دارد. باید توجه داشت که این مدل برای کامپیوتر شخصی کاربرد ندارد مگر که بتوان رابط وایرلس آنرا جداگانه خرید که ظاهرا تولید آن متوقف شده است. برای کامپیوترهای شخصی در صورت تمایل به استفاده از مدل وایرلش حتما باید بسته بندی خاص کامپیوتر آن را خریداری کرد که محتوی رسیور وایرلس برای کامپیوتر است. در ضمن قیمت بالاتر و نیاز به باتری قلمی از معایب این مدل خواهد بود .
بنابر این پیشنهاد می شود به دنبال مدل اول بگردید زیرا راحت ترین ارتباط با رایانه را خواهد داشت و فرقی بین بسته ی مخصوی کنسول ان با بسته ی مخصوص ویندوز آن وجود ندارد.

بررسی اجمالی Microsoft XBox 360 Controller for Windows
جدید ترین درایور این گیم پد در سایت Microsoft Hardware برای تمامی نسخه های ویندوز موجود است. این گیم پد با سیم USB که به اندازه کافی طول دارد به رایانه متصل می گردد. همچنین یک اتصال برای امنیت و جلوگیری از قطع ناگهانی کابل در آن بصورت جالبی تعبیه شده است که در هنگام تصادم ناگهانی شی یا فردی با سیم گیم پد ، بجای قطع پورت این قطعه جدا می شود.
این دسته دکمه های رنگی زیبا، براق و محکمی در قسمت ABXY دارد. آناگوگ ها ، پد ، بامپرها و تریگرها همگی از کیفیت و ارگونومی بالایی برخوردارند. دکمه های start back در محل خوبی قرار دارند. دکمه ی X با چراغ سبزی در وسط گیم پد خودنمایی میکند و در بازیها به پانل Games for Windows لینک می شود. نیازی به باتری نیست و در پشت گیم پد نشان و برچسب لیزری Microsoft نشانگری برای اصل بودن آن است.
شاید مهمترین ویژگی این گیم پد استاندارد بودن آن برای اکثر بازیهای روز شرکت های بزرگی چونElectronic Arts Ubisoft و ... است که باعث لذت و سادگی بازی کردن با آن برای کامپیوتر خواهد شد. در بازی هایی که از Vibration & Rumble حمایت میکنند این دسته با بالاترین کارایی ظاهر و لذت واقعی بازی را ارایه می کند. بهترین مثال سازگاری کامل آن با بازی Batman Arkham Asylum در تمامی صحنه های برخوردهای بازی است.
بهتر است برای بهینه بودن نصب ان ، ابتدا درایور نصب شود و بعد گیم پد به رایانه متصل گردد. تنظیم خاصی نیاز نیست و ویندوز براحتی با محصولی که ساخت شرکت سازنده ی خد آن است سازگار خواهد بود !

قیمت این گیم پد در حال حاضر حدود 35-40 هزار تومان است که باتوجه به کیفیت ، زیبایی و استاندارد بودن آن قیمت مناسبی است. در سایت رسمی قیمت آن 39.99$ اعلام شده است. قیمت ان در مقایسه با قیمت گیم پدهای logitec بسیار مناسب است. شبیه ترین گیم پد به آن در حال حاضر گیم پدهای فراسو F6XX است که البته بهیچ وجه از کیفیت کالیبراسیون و سازگاری دسته ی میکروسافت بهره نمی برند و قیمتی معادل یک سوم دارند.
توصیه می کنم به جای صرف هزینه های چندباره ، از ابتدا این دسته را بعنوان پیش فرض گیم پد رایانه خود انتخاب و سردرگم در میان مارکهای آشنا و ناآشنا که همگی عاری از سازگاری با بازیهای جدید هستند نشوید.
این گیم پد در بررسی های اکثر سایتهای سخت افزار نمرات بالای 90% برای Design Usability Installation و Value دریافت کرده است .
بسته بندی این محصول برای کنسول XBOX360 به رنگ سبزرنگ و برای PC به رنگ قرمز است. گرچه هیچ تفاوتی از نظر سخت افزاری بین آنها نیست. بسته ی قرمز رنگ دارای نشان Windows و محتوی سی دی درایور است و 5 دلار گرانتر است. بسته ی سبزرنگ دارای نشان XBOX360 و همچنین نشان Designed for Windows Vista است و سی دی همراه ندارد. بسته بندی ساده اما شکیل است و براحتی میتوان تفاوت آن را با بسته بندی گیم پدهای غیر استاندارد و بی کیفیت تمیز داد. در قسمت پشت پکیج طول سیم گیم پد و پورتUSB آن با شکل توضیح داده شده است.

» نظر