سفارش تبلیغ
صبا

آموزش کامل شبکه از سطح مبتدی تا پیشرفته قسمت1

 

 

آموزش کامل شبکه از سطح مبتدی تا پیشرفته

 

 

سلام

همهگی میدونیم که بازی های رایانه ای با کامپیوتر گره خورده وجدیدا کامپیوتر هم با اینترنت گره خورده بنا بر این یک مقاله ی اموزشی از شبکه براتون تهیه کردم تا هرچه بهتر بتونیم با اینترنت کار کرده ونیاز هامون رو بر طرف کنیم .من هم سعی میکنم از این به بعد تا میشه همراه نقد دانلود و....بازی ها اموزش هایی جالب و کمیاب وکاربری از شبکه ویا کامپیوتر قرار بدم.در ادامه شمارو به خوندن این مطالب دعوت میکنم.

بعضی جاها توی متن ممکنه اشتباه هایی نظیر درست نبودن شماره های موارد یا موارد جزیی دیگه ای باشه که مشکلی بوجود نمییاره بدلیل اینکه وقت کافی نداشتم نتونستم اصلاحشون کنم امید وارم به بزرگی خودتون ببخشید.

توجه:کپی برداری از این مطالب فقط با ذکر نام منبع

 

مجاز میباشد

 

شبکه چیست؟

روزه همه? انسان ها خواسته یا ناخواسته با تکنولوژی وسیعی سرو کار دارند که در اصطلاح به آن شبکه گفته می*شود.در یک تعریف ساده شبکه به مجموعه*ای از دستگاه*ها ( کامپیوترها . ابزارها از جمله pad و ... و device ها از جمله router . . switch و ... ) اطلاق می*شود که به نوعی با هم در ارتباط هستند . این ارتباط می*تواند از هر نوعی( از طریق سیم، بی سیم ، رادیویی و... ) باشد که بعدا بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

طبقه*بندی شبکه های رایانه ای

بر اساس لایه شبکه

 

ممکن است شبکه های رایانه ای مطابق مدلهای مرجع پایه ای که در صنعت به عنوان استاندارد شناخته میشوند مانند «مدل مرجع ? لایه OSI» و «مدل ? لایه TCP/IP»، بر اساس نوع «لایه شبکه»ای که در آن عمل میکنند طبقه بندی شوند.

بر اساس اندازه

 

ممکن است شبکه های رایانه ای بر اساس اندازه یا گستردگی ناحیه ای که شبکه پوشش میدهد طبقه بندی شوند. برای نمونه «شبکه شخصی» (PAN)، «شبکه محلی» (LAN)، «شبکه دانشگاهی» (CAN)، «شبکه کلانشهری» (MAN) یا «شبکه گسترده» (WAN).

 

بر اساس نوع اتصال

 

ممکن است شبکه های رایانه ای بر اساس فناوری سخت افزاری که جهت متصل کردن هر دستگاه در شبکه استفاده میکنند طبقه بندی شوند. نمونه هایی از این فناوریها عبارتاند از: «اترنت» (Ethernet)، «شبکه محلی بیسیم» (WLAN)، شبکه HomaPNA یا «ارتباط از طریق خطوط برق».

بر اساس معماری کاربری

 

ممکن است شبکه های رایانهای بر اساس معماری کاربری که بین اعضای شبکه وجود دارد طبقه بندی شود، برای نمونه معماریهای Active Networking، «مشتری-خدمتگذار» (Client-Server) و «همتا به همتا» Peer-to-Peer (گروه کاری).

بر اساس همبندی (توپولوژی)

 

 

ممکن است شبکه های رایانهای بر اساس نوع همبندی شبکه طبقه بندی شوند مانند:«شبکه باس» [?] (Bus)، «شبکه ستاره» (‎(Star، «شبکه حلقهای» (Ring)، «شبکه توری» (Mesh)، «شبکه ستاره-باس» (Star-Bus)، «شبکه درختی» (Tree) یا «شبکه سلسله مراتبی» (Hierarchical) و غیره.

 

 

در ادامه به برسی مدل OSI و 7 لایه معروف آن و عملکرد هر کدام ار لایه ها میپردازیم

 

برسی لایه های شبکه از دیدگاه مدل 7 لایه osi

این مدل دارای هفت لایه است:

 

1 * لایه فیزیکی Physical

2 * لایه پیوند داده Data Link

3 * لایه شبکه Network

4 * لایه انتقال Transport

5 * لایه جلسه Session

6 * لایه نمایش Presentation

7 * لایه کاربردی Application

 

ترتیب کار لایه ها از 1 به 7 است

 

برای راحت تر بودن به یاد سپردن این لایه ها میتونید تنها جمله زیر رو حفظ کنید

 

All people Sense To Need Data Protocol

 

A=Application 7

P=Presentation 6

S=Session 5

T=Transport 4

N=Network 3

D=Data Link 2

P=Physical 1

 

 

آنچه در ادامه خواهیم خواند...

 

آشنایی با جزییات هر کدام از لایه ها و عملکرد هر لایه.

 


» نظر