سفارش تبلیغ
صبا

آشنایی با فلش دیسک

کی از ویژگی های قابل توجه کامپیوتر ، قابلیت ذخیره و بازیابی اطلاعات بر روی رسانه های ذخیره سازی متفاوت است . هارد دیسک ، فلاپی دیسک و دیسک های فشرده نمونه هائی متداول در این زمینه می باشند . برخی از حافظه های جانبی دارای این ویژگی مهم می باشند که می توان آنان را براحتی جابجا نمود و از داده های ذخیره شده بر روی آنان در مکان های متفاوتی استفاده کرد . به این نوع از حافظه ها ، حافظه های removable گفته می شود . فن اوری ایجاد حافظه های فوق از گذشته تاکنون دستخوش تحولات فراوانی شده است . در حافظه های اولیه، اطلاعات بر روی یک نوار مغناطیسی ذخیره می گردید که توسط یک دستگاه کاست صوتی استفاده می گردید . قبل از آن ، برخی کامپیوترها از پانج کارت به منظور ذخیره اطلاعات استفاده می نمودند . به منظور آگاهی از داده های ذخیره شده ، سوراخ های موجود برروی کارت پانچ تفسیر می گردید.

 


از آن زمان تاکنون ، فن آوری های متعددی به منظور تولید رسانه های ذخیره سازی removable ایجاد شده است . امروزه می توان بر روی این نوع از حافظه ها ( دیسک ، کاست ، کارت و یا کارتریج ) صدها مگابایت و یا چندین گیگابایت اطلاعات را ذخیره نمود.
مزایای استفاده از حافظه های removable
عرضه نرم افزارهای تجاری
backup گرفتن اطلاعات مهم
اننتقال داده بین دو کامپیوتر
ذخیره نرم افزار و یا اطلاعاتی که از آنان بطور دائم استفاده نمی گردد.
ایمن سازی داده هائی که تمایل نداریم سایر افراد به آنان دستیابی داشته باشند.
انواع رسانه های ذخیره سازی اطلاعات
رسانه های ذخیره سازی removable را می توان به سه گروه عمده تقسیم نمود :
حافظه های مغناطیسی
حافظه های نوری
حافظه های solid state
فلش دیسک و یا فلش درایو ، یکی از جدیدترین دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات است که با توجه به ویژگی های منحصر بفرد خود توانسته است در کانون توجه علاقه مندان قرار گیرد . حافظه استفاده شده در این نوع دستگاه ها از نوع solid state بوده و می توان هزاران مرتبه اطلاعاتی را بر روی آنان نوشت و یا حذف نمود.
ویژگی فلش دیسک ها
حافظه های فلش ، یکی از متداولترین نوع حافظه های removable می باشند که از آنان در دستگاه های کوچکی نظیر دوربین های دیجیتال ، pda و یا فلش دیسک استفاده می گردد.
فلش دیسک های usb روشی سریع و آسان به منظور افزایش فضای ذخیره سازی را در اختیار کاربران قرار می دهند . این نوع دستگاه ها با استفاده از ویژگی های plug & play بسادگی و از طریق یک پورت usb به کامپیوتر متصل می گردند . در زمانی که کامپیوتر روشن است می توان یک فلش دیسک را به پورت usb متصل و یا از آن جدا نمود.
پس از اتصال یک فلش دیسک به پورت USB کامپیوتر و شناسائی آن توسط سیستم عامل و نصب نرم افزارهای ضروری ، می توان بسادگی فایل های مورد نظر را بر روی آن ذخیره نمود . قدرت درایوهای فوق متاثر از پورت های USB می باشد . از درایوهای فلش usb به منظور اشتراک اطلاعات بین کامپیوترها و استفاده از فایل ها و اسناد مورد نظر در منزل و یا محل کار استفاده می گردد . حافظه های فوق دارای ظرفیت های متفاوتی بوده و می تواند تا چندین گیگابایت را شامل شود.
نحوه استفاده از فلش دیسک ها ، همانند یک هارد دیسک قابل حمل بوده و پس از اتصال آنان به پورت USB کامپیوتر امکان استفاده از آنان فراهم می گردد . در این رابطه به کابل های اضافه و یا آدپتور خاصی نیاز نمی باشد.
فلش دیسک ها امکان افزودن و حذف فایل ها را تا یکصد هزار مرتبه فراهم نموده و به منظور ذخیره محتویات دیجیتال تا ده سال مناسب می باشند ( از لحاظ تئوری ).
پس از نصب فلش دیسک ، نحوه عملکرد آن مشابه یک هارد دیسک بوده و می توان هر نوع داده ئی را بر روی آن ذخیره ، حذف و یا کپی نمود . فایل های موزیک ، اسناد ، نامه های الکترونیکی و فیلم نمونه هائی در این رابطه می باشد.
فلش دیسک های usb دارای یک اینترفیس از قبل تعبیه شده usb می باشند که با پورت های USB 1.1 و usb 2.0 کار می کند . امکان استفاده از فلش دیسک های usb در سیستم های عامل متفاوتی وجود دارد.
با استفاده از یک پورت usb 2.0 و یک فلش درایو usb 2.0 ، می توان فایل ها را با سرعتی بالغ بر هشت مگابایت در ثانیه بازیابی و با سرعتی معادل هفت مگابایت در ثانیه ذخیره نمود


» نظر